Technologia paneli fotowoltaicznych to coraz popularniejszy temat – w związku z tym wielu inwestorów zastanawia się nad wykonaniem tego typu instalacji. Oszczędności wynikające z możliwości produkcji własnej energii elektrycznej są duże, więc i kuszące. Jednak warto wiedzieć, że początkowe koszty zakupu i montażu urządzeń również są wysokie – warto więc się zastanowić przed przystąpieniem do realizacji.

Główną i oczywistą zaletą tej technologii jest możliwość zamiany promieni słonecznych na energię elektryczną. Dzięki temu prąd można wykorzystać do własnego użytku – głównie zasilania urządzeń.

Prowadzi to do wysokich oszczędności, ponieważ im mniej wykorzystujemy prądu od dostawców, tym mniejsze będą nasze rachunki.

Panele fotowoltaiczne to również dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie dostawy prądu bywają nieregularne lub często przerywane. Możliwość gromadzenia prądu w akumulatorach sprawia, że nawet w okresie przerwy możemy komfortowo korzystać z domu, ponieważ będziemy wykorzystywać prąd zgromadzony przez panele.

Dla wielu osób ważne jest również środowisko – korzystanie z paneli powoduje, że ograniczamy emisję spalin. Jest to całkowicie ekologiczne rozwiązanie – energia odnawialna jest przyszłością naszego świata, szczególnie w obliczu ogromnej eksploatacji źródeł nieodnawialnych.

Wady paneli fotowoltaicznych

Wielu inwestorów zwleka z decyzją z powodu wstępnych kosztów. Niestety zakup paneli oraz ich montaż do wysoki koszt. Oczywiście oszczędności, które wynikają z użytkowania tej technologi sprawiają, że po kilku latach instalacja się zwraca i zaczyna na siebie zarabiać.

Jednak początkowy koszt jest często zbyt duży, a sama inwestycja okazuje się zbyt ciężka dla portfela inwestora. Z drugiej strony ciągły rozwój i zwiększenie świadomości nt. technologii energooszczędnych sprawia, że na rynku pojawiają się programy i dofinansowania, dzięki którym zakup instalacji jest coraz tańszy i prostszy.

Kolejną wadą jest brak stałości w produkcji energii elektrycznej. W okresie letnim urządzenia produkują jej stosunkowo dużo, jednak w okresie zimowym ilość ta nie jest często wystarczająca do zaspokojenia potrzeb na to medium. W związku z tym nie ma możliwości całkowitego odcięcia się od zewnętrznych dostawców – trzeba bowiem zawsze wyposażyć się w alternatywne źródło energii.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to duże koszty, które niwelowane są przez spore oszczędności. Z tego powodu, zasadność wykonania zależna jest głównie od możliwości finansowych inwestora. Jeżeli możliwości są to nie ma powodów to obaw, ponieważ panele na pewno w szybkim czasie zaczną na siebie zarabiać.

Author